Iskolánkról
Az alábbi bevett egyházak tartanak a 2021/2022-es tanévben hit- és erkölcstan oktatást az intézményben:
Magyar Katolikus Egyház
Görög Katolikus Egyház
Magyarországi Evangélikus Egyház
Magyarországi Református Egyház
Iskolai képviselő: Tóth Eszter pedagógus
A köznevelési statisztika alapján a 2020/21. tanév nappalis tanulói létszám (5-8. évfolyamokon): 226 fő
A 2020/2021. tanév II. félévében lemorzsolódásban veszélyeztett tanulók létszáma: 0 fő (a tanulók 0,0 %-a)
A félév értékelésénél, minősítésénél a tanuló tanulmányi átlageredménye nem éri el alapfokú nevelés-oktatásban a közepes (3), középfokú nevelés-oktatásban a 2,5 szintet: 0 fő (a tanulók 0,0 %-a)
A félév értékelésénél, minősítésénél a tanuló tanulmányi átlageredménye egy félév alatt 1,1 mértékben romlott: 0 fő (a tanulók 0,0 %-a)
Kedves Látogató!
Tisztelettel köszöntöm iskolánk honlapján a 2021/2022. tanévben.
Ez a portál segít abban, hogy széleskörű tájékoztatást nyújtsunk intézményünkről. Remélem, hogy egy színes világ ablakai tárulnak a látogatók elé, ahol megmutatjuk, mit és hogyan dolgozunk, mire illetve kikre vagyunk büszkék, milyen hagyományokat ápolunk.
Pedagógusaink tapasztalata, felkészültsége azt a célt szolgálja, hogy a ránk bízott gyerekek képességeiknek megfelelő oktatásban részesüljenek.
Kollégáim kitartó munkájának eredményeképpen tanulóink jól, több területen kimagaslóan teljesítenek városi, megyei, területi illetve országos tanulmányi- és sportversenyeken egyaránt.
Kompetenciamérési eredményeink és a beiskolázási mutatóink is kiválóak.
Iskolánk specialitása a kéttannyelvű német és angol oktatás, melynek eredményeképpen 8. osztályos tanítványaink jelentős hányada tanév végére sikeres középfokú nyelvvizsgát szerez.
Remélem, minden információt megtalál, amire szüksége lehet a tájékozódáshoz.
Üdvözlettel:
Medve Róbert
tagintézményvezető
Zelk Zoltán - költő, prózaíró (Érmihályfalva, 1906.12.18. - 1981.04.23. Budapest)
1906. december 18-án látta meg a napvilágot Érmihályfalván, e sáros, hepehupás Érmellék szűkösen élõ paraszt-zsidó-cigány világában egy szegény zsidó kántor gyermekeként. A család a Bihar megyei falu szélén málladozó vityillóban lakott.
Iskolánk létesítését az tette szükségessé, hogy városunk dinamikus fejlõdése során felépült egy nagy lakónegyed, a Jósaváros.
A kezdés 1980. szeptember elsején volt. Iskolánk neve ekkor 19. Sz. Általános Iskola volt. Épületünk piros-sárga színérõl hamarosan „piros iskolaként” vált ismertté a városban.
1996-ban vettük fel a Zelk Zoltán nevet, majd 2005-től Zelk Zoltán Általános és Német Két Tanítási Nyelvű Iskola néven működik intézményünk. Elhelyezkedése a régi városszél és az új lakónegyed határán van, benne 16 tanterem, egy nevelői szoba, négy iroda, egy tornaterem 4 öltözővel, ebédlõ konyhával található. A telek nagysága lehetõvé tette sportpálya és megfelelõ nagyságú udvar kialakítását.
2010. március 1-jétõl kaptunk engedélyt angol kéttannyelvû képzés indítására, így 2010. szeptember 1-jén egy német és egy angol kéttannyelvû osztállyal indítottuk a tanévet.
A 2011. évi intézményátszervezések eredményeként tagintézménnyé váltunk, így nevünk ismét változott augusztus 1-jétõl: Arany János Gimnázium és Általános Iskola, Diákotthon és Gyermekek Átmeneti Otthona Zelk Zoltán Angol és Német Kéttannyelvû Tagintézmény. Tagintézményvezetõnk Medve Róbert, aki 2012. augusztus 1-jétõl tölti be tisztségét. A 2011/2012-es tanévben Kovácsné Molnár Erika látta el ezeket a feladatokat. Korábbi igazgatónk, Bodnár Tiborné 2005-2011-ig vezette az iskolát. Néhai igazgatónk Dr. Szabó László 1980-tól 2005-ig látta el ezt a feladatot. Tantestületünk alapító tagjai- 49 nõ és 5 férfi- 29 különbözõ intézménybõl érkeztek és kovácsolódtak közösséggé. Testületünk jelenlegi létszáma 37 fõ. Kezdetben 27 tanulócsoportunk volt. A gyermeklétszám gyors növekedése miatt szükségessé vált, hogy átalakítással 4 újabb tanteremmel bõvüljünk. A város 1982-ben a Krúdy Gyula utcán lévõ két családi házat telekkel együtt átalakíttatta, így 5 tanteremmel ismét bõvült az iskola. 1981-ben indult a „Focisuli”. 1985-ben avatták fel a sportpályát. A Volán mögötti üres területen futó, futball, tenisz, tollaslabda, kézilabda, kosárlabda pálya épült 6262 m2-en. 1994-ben megalakult a DSK. Diákjaink részére nyári sporttáborokat, úszótanfolyamokat, sítáborokat szervezünk. „A nyelveken keresztül fedeztem fel a világot”- mondta J. P. Sartre. Napjaink igénye, az EU követelménye a nyelvismeret. Ez a jövõ nemzedéke számára is létkérdés. Iskolánk profilja kezdettõl az idegen nyelvû speciális osztályok indítása. Kezdetben az orosz tagozatos osztályok mûködtek. 1985-tõl angol tagozatos osztályokat szerveztünk. 1992-ben került bevezetésre a német két tanítási nyelvû oktatás- az országban negyedikként. Az emelt óraszámok mellett német nyelvi környezetben is gyakorolják a nyelvet tanítványaink (Mariazell, Semmering). 2010. szeptemberétõl angol kéttannyelvû képzés is folyik intézményünkben. Tanítványaink országos és megyei versenyek gyõztesei. Több tanulónk eredményes alap-, közép-, illetve felsõfokú nyelvvizsgát tett az elmúlt években.
„Idegen nyelvi oktatásért” Alapítványt hoztunk létre 1993-ban a Szabolcsi Építõk SE támogatásával.
Napközis csoportok az osztályokhoz kapcsolódva mûködnek az iskola indulásától kezdve:
- 1-2. évfolyamon iskolaotthonos formában;
- 3-5. évfolyamon önálló napközis csoportok;
- 6. évfolyamon tanulószobai csoport működik.
Megalakulásunk óta segítik a szülõk az iskolában folyó nevelõ-oktató munkát, elõször Szülõi Munkaközösség néven, majd Szülõi szervezet elnevezéssel. Az iskolában működõ gyermekszervezetek közül az elsõ alapításunkkor indult, 1980-ban 2937. Sz. Kilián György Úttörõcsapat néven, ami 1989-ben megszûnt. A diákönkormányzat (DÖK) a tanulók legfontosabb érdekképviseleti és érvényesítési szervezete. A gyermek- és ifjúságvédelem a nevelõmunkánk szerves részét képezi. Ifjúságvédelmi felelõsünk együttmûködik a családdal, Családsegítõ Központtal, Oktatási Irodával, a Gyermekjóléti Szolgálattal, a Szociális Irodával és a Gyámhivatal megfelelõ szerveivel, valamint civil szervezetekkel. Szakmai munkánk legfontosabb alapelvei között szerepel a nemzeti és egyetemes kultúra megismertetése és a környezeti nevelés áll. A tanulók személyiségének fejlesztése, korszerû ismereteinek, készségeinek kialakítása, bõvítése a legfontosabb pedagógiai feladat. Nagy hangsúlyt helyezünk az emberi értékek tiszteletben tartására, gondozására. Mindehhez olyan légkört kívánunk teremteni, ahol tanulóink, tanáraink otthon érezhetik magukat. A fenti elvek alapján dolgozta ki tantestületünk az iskola pedagógiai programját Számítástechnika-informatika oktatására az 1987/88-as tanévtõl került sor az országban az elsõk között.
Az oktatás csoportbontásban folyik. 8 éve vezettük be az ECDL START vizsgára való felkészítést tanulóink körében, melyet igény szerint vehetnek igénybe. Az elmúlt években szép számban tettek sikeres vizsgát a felkészült tanulók.
1994-tõl dráma-pedagógia oktatás is folyik az iskolában. Újonnan kialakított helyiség segíti a képzést és az iskolai hangfelvételeket.
1999. márciusában indult az intézmény teljeskörû minõségirányítási rendszerének kidolgozása. A COMENIUS I. és COMENIUS II. Minõségirányítási modell kiépítése eredményes volt. Ezt a minisztérium helyi szemlével ellenõrizte és hagyta jóvá 2003-ban.
Személyi és tárgyi feltételeink segítik az eredményes sport (tollaslabda, atlétika, futball, kosárlabda) tevékenységet, a szabadidõ hasznos eltöltésének lehetõségét.
A mindennapos testnevelés érdekében tanulóink szervezett formában úszás-, és táncoktatáson vesznek részt.
Az iskolában folyó művészeti oktatás változatos formái közül választhatnak tanítványaink: agyagozás, üvegfestés, grafika, dráma.
Hagyományaink kialakításának és tiszteletben tartásának fontos szerepe van nevelésünkben. Ezek közé tartoznak: Csibeavató Márton-napi lampionos felvonulás, mely 2010-tõl a Hallo Martin nevet viseli. A rendezvényen évrõl-évre részt vesz a szatmárnémeti „Liceul Teoretic German Johann Ettinger” testvériskolánk. Zelk Zoltán megyei szavalóverseny Karácsonyi forgatag a téli szünet elõtti utolsó tanítási napon szervezõdik, ahol vidám cserebere folyik a gyerekek között Tehetséggondozó megyei nyelvi verseny Farsang: az alsó tagozatosok számára egyéni jelmezek, a felsõ tagozatosoknak csoportos jelmezek bemutatásával. Minden résztvevõ gyõztes- tortát kapnak a gyerekek. Zelk-hét rendezvénysorozata: Dr. Szabó László Tollaslabda Emlékverseny, Megyei rajzpályázat Zelk Zoltán mûveihez, Megyei számítógépes grafikai illusztrációs verseny, Háziversenyek, Napközis Ki? Mit? Tud? – a napközis csoportok bemutatkozása. Gyermeknapi rendezvények az egészség jegyében, Tanév végi osztálykirándulások májusban. Nyári táborok: Harangodon, Szigligeten és Sporttábor az Iskolában.
Tagintézmény-vezető: Medve Róbert matematika-testnevelés
Tagintézmény-vezető helyettes: Heinrich László biológia-technika-informatika
Baltigh Frigyes: tanító-magyar-dráma,szakvizsgázott pedagógus
Bodoróczkiné Nagy Marianna: magyar-angol
Csizmarikné Dancs Pálma: tanító
Deák Eszter: testnevelés-természetismeret
Dobra Ákos: matematika-informatika
Doroginé Soós Csilla: tanító, szakvizsgázott pedagógus
Fesztóryné Deák Diána: angol-biológia
Görömbeiné Pompár Erzsébet-tanító, német, szakvizsgázott pedagógus
Gulyásné Zichar Erika: tanító
Hajnal Zoltánné: biológia-technika-háztartásökonómia-életvitel tanár
differenciáló fejlesztő szakpedagógus
Heinrich László: biológia-technika-informatika, szakvizsgázott pedagógus
Jeney Béláné: tanító-német
Juha Gabriella: könyvtár
Kaibásné Lilik Éva Viktória: tanító
Kácsor Bernadett: iskolatitkár
Kádár Erzsébet: matematika, testnevelés, szakvizsgázott pedagógus
Kemecsei Erzsébet: tanító
Kovácsné Molnár Erika: tanító, matematika, szakvizsgázott pedagógus
Kovácsné Nagy Judit: angol-magyar
Laskainé Munkács Edina: tanító-angol
Lukácsnéné Sajtos Anikó: tanító
Markosné Somogyi Rita: történelem szakos bölcsész
Medve Róbert: testnevelés-matematika, szakvizsgázott pedagógus
Molnár Márta: német-történelem
Morauszky Éva
Nagyné Fazekas Katalin: magyar, német
Nemesné Bodnár Brigitta: pedagógia tanár, szociálpedagógus
Pánczélné Király Erzsébet: fizika-matematika
Pere Mariann: angol, ének
Priksz Csaba Tamásné: tanító
Rinyu Ernesztina: tanító-zenetanár
Sallai István: biológia-testnevelés
Spitzmüller Szandra: földrajz, rajz spec.koll.
Szabó Lászlóné: tanító-testnevelés-mentálhigiéné-pedagógia
Szalma Evelin: tanító
Tallayné Jászai Mónika: pedagógiai asszisztens
Tarné Kovács Julianna: tanító
Tarné Lázár Annamária: matematika-informatika
Tóth Eszter: magyar-hittanár-addiktológiai konzultáns
Tóthné Sári Tímea: biológia-kémia-német, szakvizsgázott pedagógus
Tóthné Szkróbó Anita: német-orosz
Turi Sándorné: matematika-informatika
Vasenszki László: történelem, angol
Dr. Vinnainé Tóth Edit: biológia-földrajz